Jak stworzyć i zoptymalizować wizytówkę Google?

5/5 - (17 votes)

Czy kiedykolwiek będąc w obcym mieście, wpisałeś w wyszukiwarkę określone hasło, a ona pokazała mapę z zaznaczonymi lokalizacjami?
Zna to każdy użytkownik internetu. Zastanawiasz się pewnie – na jakiej zasadzie to działa? Co trzeba zrobić, żeby Twoja firma znalazła się na tej liście? 

Być może wydaje Ci się to skomplikowane, jednak posiadanie i prowadzenie konta na Google Moja Firma to dla lokalnego przedsiębiorstwa jedna z najlepszych opcji rozwoju i promocji w Internecie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak stworzyć wizytówkę Google dla swojej firmy oraz jak prawidłowo ją zoptymalizować, odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Czy tworzenie Wizytówki Google ma znaczenie?

Zdecydowanie! Wpływa głównie na wygodę konsumentów, ponieważ umożliwia szybkie i bezproblemowe odnalezienie przedsiębiorstwa zajmującego się konkretną działalnością – np. salon fryzjerski, apteka, warsztat samochodowy – oraz w pobliżu konkretnego miejsca, zwykle aktualnej lokalizacji konsumenta.

Dlatego, jeśli prowadzisz swoją działalność na rynku regionalnym i posiadasz jej siedzibę, powinieneś starać się osiągnąć jak najwyższą pozycję w Google Maps – co umożliwia posiadanie konta Google Moja Firma. Jest to dla Ciebie atrakcyjna szansa na dotarcie do większego grona odbiorców, zwłaszcza jeśli Twoja strona internetowa nie cieszy się zbytnia popularnością. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by zwiększyć widoczność Wizytówki Google, a co za tym idzie, aby zwiększyć zasięg rozpoznawalności Twojej firmy i usług.

Pozycjonowanie lokalne – jak działa?

Pozycjonowanie lokalne ma za zadanie podnieść daną stronę internetową w wynikach wyszukiwania z zapytaniem o lokalizację. Pozycjonowanie konkretnie na Mapach Google może mieć duże znaczenie dla działalności firmy, ponieważ wyszukiwarka udostępnia internaucie adres siedziby firmy, opinie innych osób, a dodatkowo może ustalić konkretną trasę dotarcia do celu. W taki sposób firmę można promować nie tylko na szczeblu lokalnym, ale również wojewódzkim i krajowym. Zwłaszcza, że zakładanie wizytówki nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jak założyć wizytówkę Google?

1. Tworzenie Konta Google

Tworzenie Wizytówki ściśle wiąże się z założenie Konta Google. Już na etapie kreowania konta warto zwrócić uwagę na szczegóły związane z działalnością firmą, takie jak odpowiednia nazwa czy zainstalowanie modułów Google Analytics i Google Search Console.

2. Rejestracja wizytówki

Następnie należy zarejestrować swoją Wizytówkę Google Moja Firma na stronie https://www.google.pl/business/.  Wystarczy tylko nacisnąć przycisk Zacznij teraz.

3. Wypełnienie formularza

Jak dobrze wypełnić formularz? – wskazówki

  • Nazwa firmy – pełna i, co ważne, prawdziwa! Do nazwy możesz dodać również frazę kluczową, wskazującą na profil działalności firmy. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzić – wystarczy jedna ogólna fraza, na którą będziesz pozycjonował swoją stronę.
  • Adres firmy – adres powinien być rzeczywistym miejscem siedziby Twojej firmy. Jeżeli kod pocztowy lub nazwa ulicy zostaną uznane za błędne, wykonanie kolejnych kroków stanie się niemożliwe.
  • Numer telefonu – najlepiej podać telefon firmowy, nie prywatny.
  • Kategoria – musisz posiłkować się tym, co podaje Ci Google. Na początku wybierz więc kategorię główną. Na późniejszym etapie rejestracji istnieje możliwość dodania kategorii dodatkowych i rozszerzenia profilu Twojej firmy
  • Witryna – wpisz adres URL firmy
  • Informacja – Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów – To na tym etapie decydujesz, czy adres Twojej firmy będzie widoczny dla internautów.

Pole to można wypełnić na trzy sposoby:
– Jeśli zaznaczysz, że „NIE” świadczysz usług i nie dostarczasz produktów do klienta, możesz zakończyć ten etap rejestracji i przejść dalej.
– Jeżeli zaznaczysz “TAK” w pierwszym punkcie, a w następnym etapie potwierdzisz, że obsługujesz klientów poza terenem firmy, Twój adres nie trafi do wyszukiwarki Google, zostanie on utajniony. Jest to opcja często wybierana przez osoby świadczące swoje usługi poza siedzibą firmy lub w domu Klienta.
– Jeżeli zaznaczysz “TAK”, a w kolejnym punkcie potwierdzisz, że przyjmujesz klientów w siedzibie swojej firmy Twój adres pojawi się w wyszukiwarce.

Zaznaczenie, że świadczysz usługi na terenie firmy, wiąże się z dodaniem pewnych dodatkowych informacji. Powinieneś wtedy zgodnie z prawdą określić terytorium działania firmy, podając region, miasto lub kod pocztowy. Dodatkowo możesz określić promień działalności firmy.

Z punktu widzenia pozycjonowania, najbardziej opłacalne jest ujawnienie adresu firmy oraz ograniczenie jej działalności do niedużego obszaru, pokrywającego się z geograficznym położeniem jej siedziby. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że osoba znajdująca się w obszarze Twojej działalności trafi właśnie na nią, wyszukując profil konkretnej działalności w Google.

google moja firma jak zalozyc

4. Kod weryfikacyjny i potwierdzenie danych

Aby móc w pełni korzystać i zarządzać wizytówką, po wypełnieniu wszystkich potrzebnych danych należy ją zweryfikować. Istnieje kilka sposobów weryfikacji przez Google – jeśli jednak Twoja firma nie jest jeszcze rozpoznawana przez wyszukiwarkę (np. wtedy gdy nie rozpoznaje ona firmowego numeru telefonu), jedyną możliwością dostarczenia kodu weryfikacyjnego jest forma listowna. W przeciągu trzech tygodni na adres firmowy powinien zostać dostarczony list (pocztówka) z PIN-em, który traci swoją ważność po upływie 30 dni.

5. Edycja Google Moja Firma

Podczas edycji należy podać dodatkowe informacje o firmie – takie jak godziny otwarcia (standardowe oraz niestandardowe, jeśli firma otwarta jest w święta). Dodatkowo można zamieścić zdjęcia firmy, ukazujące jej wnętrze, pracowników lub zdjęcie budynku z zewnątrz (by użytkownicy map łatwiej trafili pod wskazany adres). Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie do Wizytówki lokalnych adresów URL, które prowadzą do podstron i dzięki którym klienci w prosty sposób będą mogli dokonać zamówienia lub zarezerwować stolik.

Optymalizacja wizytówki Google

Wykonanie podstawowych zadań związanych z uzupełnieniem wizytówki jest bardzo ważne, jednak istnieją też inne sposoby, które wpływają na poprawę pozycji w rankingu wyszukiwań.

Twoja wizytówka będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna i wiarygodna, jeśli znajdą się na niej opinie klientów. Pozyskiwanie opinii klientów stanowi jedną z kluczowych metod pozycjonowania strony w wyszukiwarce. Osoby korzystające z usług Twojej firmy mogą oceniać swoje zadowolenie z usług w pięciogwiazdkowej skali oraz pozostawiać komentarze opiniujące jej działalność. Warto zachęcać do pozostawiania opinii, gdyż wpływają one na lepszy odbiór wizytówki i jej autentyczność, a duża ich ilość może zachęcić do skorzystania z usług.

Wizytówka Google pozwala na jeszcze jedną ciekawą opcję, która wpływa na bezpośredni kontakt firmy z klientem. Mianowicie w jednej z zakładek klienci mogą zadawać pytania, które następnie wyświetlają się w sekcji “Pytania i odpowiedzi” – działa ona w pewnym sensie na zasadach forum, które zwiększa indywidualny kontakt klienta z przedsiębiorstwem. Pytania można zadawać zarówno przy użyciu urządzeń mobilnych, jak i komputera. Dodatkowo, od pewnego czasu możesz zaimplementować Czat, dzięki czemu będziesz w stałym kontakcie z klientami.

Dodanie mapki do strony internetowej w zakładce Kontakt również poprawi jej zasięg.
Można to zrobić w bardzo szybki i łatwy sposób – znaleźć swoją firmę na mapach Google, a następnie skorzystać z opcji “udostępnij” i “umieść mapkę”. Dzięki tym prostym zabiegom, Google wygeneruje HTML, który możemy skopiować i umieścić na swojej stronie.

Podsumowanie

Tworząc wizytówkę Google, od samego początku skupiaj się na każdym jej szczególe. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda – nawet drobna – zmiana może obniżyć pozycję jej wyświetlania w wyszukiwarce. Statystycznie, najlepsze pozycje osiągają wizytówki stare, w których w dalszym ciągu zapisane są wszystkie dane. Kreowanie wizytówki musi być więc zaplanowane od A do Z, z uwzględnieniem wszystkich marketingowych celów i strategii.

Nie masz czasu, by samodzielnie założyć wizytówkę Google? Zajmiemy się tym za Ciebie!
Możemy zrobić to w ramach kampanii pozycjonowania lub jako osobną usługę.

Scroll to Top