W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, aby znaleźć interesujące ich produkty i usługi w okolicy. Poprzez SEO lokalne można uzyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania dla zapytań związanych z konkretnym biznesem. Przedsiębiorstwo, generując ruch w witrynie, ma szansę zdobyć nowych klientów. Jak to zrobić?
Czym jest pozycjonowanie lokalne – definicja
Pozycjonowaniem lokalnym nazywamy promowanie danej strony internetowej na konkretnym terenie geograficznym w wynikach wyszukiwania Google. SEO lokalne opiera się na określonych słowach kluczowych, które we wpisanej frazie uwzględniają nazwę miasta. Podczas tego typu działań można mówić o pozycjonowaniu lokalnym witryny lub tworzeniu wizytówki przedsiębiorstwa w Mapach Google.
Jak działa pozycjonowanie lokalne?
Sposobami, w jaki można wykorzystać SEO lokalne, jest pozycjonowanie witryny internetowej oraz stworzenie wizytówki Google Maps. W tym celu wykorzystuje się narzędzia, które ułatwiają pracę nad tym tematem. Do realizacji tego celu można wykorzystać m.in. Local SEO Analyzer. Program monitoruje widoczność firmy przez wykorzystanie słów kluczowych. Dla lepszej widoczności zaleca się wprowadzenie większej ilości fraz, po których potencjalni klienci będą mogli trafić na stronę firmy. Algorytm ma za zadanie sprawdzanie skuteczności strategii oraz dokonywanych działań. Dodatkowo mierzy pozycjonowanie strony w wynikach Google na określoną kompozycję fraz kluczowych.
Skąd algorytm wie, gdzie obecnie się znajdujesz i jaki wynik powinien wyświetlić? Google za pomocą lokalizacji GPS oraz adresu IP doskonale potrafi określić i wyszukać oferty pasujące do danego kraju, regionu, a nawet miasta, w którym jesteś. Dobrze wprowadzone słowa klucze pozwalają również na wyszukiwanie firm pod dzielnicę, w której znajduje się interesant. Dzięki temu wyszukiwarka jest w stanie podać najbliższe i najlepsze opcje interesujących przedmiotów.
Dlaczego warto?
Poprzez pozycjonowanie lokalne, firma dążąca do zwiększenia widoczności na etapie wyszukiwania ma realną szansę na pozyskanie większej ilości klientów. Wyższa pozycja witryny w wynikach Google, oprócz poprawy widoczności, w założeniu ma również zwiększenie ruchu na stronie www, co z kolei przekłada się na lepszą sprzedaż.
Lokalne SEO ma dużą większą szansę trafić na pierwsze wyniki wyszukiwania Google poprzez wpisanie odpowiednich słów kluczowych w przeciwieństwie do skali optymalizacji wyszukiwania dla całej Polski. Dla małych lokalnych biznesów często jest to jedyna droga dla pozyskania nowych klientów. Jednakże zdobycie w ten sposób zainteresowanych osób może sprawić, że będą oni często wracać.
Pozycjonowanie krajowe czy lokalne – co wybrać
SEO krajowe
Nie dla każdego biznesu pozycjonowanie na skalę krajową jest dobrym wyborem.
Porównując strategię SEO krajowego do lokalnego widać wykorzystywanie słów i zapytań ogólnych, jak i long tail’ów związanych ściśle z posiadanym asortymentem. Wyszukiwane zapytania są w dużej mierze informacjami ogólnymi i niesprecyzowanymi tematycznie. Takie kwestie cechują się dużą ilością zapytań i konkurencyjnością oraz niewielkim współczynnikiem konwersji, czyli wejść na stronę internetową firmy. Ponadto działania SEO zmuszają przedsiębiorstwa do dużego nakładu pieniężnego i poświęconego czasu, co niekoniecznie rokuje korzystnie w przyszłości.
Poprzez frazy long tail’owe można uzyskać wysoki współczynnika konwersji. Cechują się one niską ilością zapytań i niewielką konkurencyjnością. W przeciwieństwie do zapytań ogólnych sprecyzowane frazy nie wymagają tak dużego nakładu pieniężnego oraz czasu, aby uzyskać satysfakcjonującą pozycję w wyszukiwaniu Google.
SEO krajowe – wady i zalety
Do korzyści, jakie można dostrzec przy wyborze takiej strategii, zalicza się możliwość dotarcia do dużej grupy odbiorców, a być może i przyszłych klientów. Dodatkowo poprzez świadome budowanie marki da się wykreować widoczność dla zestawów fraz kluczowych i dopasować ich działanie dla konkretnych etapów lejka zakupowego.
Minusem, jaki pojawia się przy wyborze pozycjonowania na taką skalę, jest przede wszystkim mierzenie się z dużą konkurencją. Mimo sporego nakładu pieniężnego i czasu poświęconego na dobre wyniki, próba wygenerowania ruchu w witrynie firmy może okazać się niewystarczająca, co spowoduje niski współczynnik konwersji.
SEO lokalne – wady i zalety
Strategia, jaką niesie ze sobą pozycjonowanie lokalne, pozwala na promowanie witryny i jej usług z uwzględnieniem konkretnej lokalizacji. Zakłada ona selekcję słów kluczowych ściśle dopasowanych do geolokalizacji, np. “Fotograf Kraków”.
Budowanie lepszej widoczności dla ostatniego etapu lejka zakupowego w SEO lokalnym, nie wymaga dużego nakładu pieniężnego. Poprzez generację ruchu na stronie i konwersji szybko można uzyskać satysfakcjonujące wyniki pozycjonowania Google. Dodatkowo przy takiej strategii firma mierzy się z małą konkurencją.
Jednakże minusami pozycjonowania lokalnego może okazać się istnienie i świadomość marki jedynie w określonej lokalizacji i dla mniejszej grupy odbiorców. Wysokie miejsce w wyszukiwarce nie gwarantuje przedsiębiorstwu ruchu organicznego.
Jak wybrać odpowiednią strategię?
Przy wyborze odpowiedniej strategii należy zwrócić uwagę na specyfikację oferowanych przedmiotów i usług. Jeżeli firma świadczy usługi tylko w określonej lokalizacji, a oprócz sklepu internetowego posiada także sklep stacjonarny, to warto w pierwszej kolejności skupić się na SEO lokalnym. Możliwe, że przyniesie to więcej korzyści niż prowadzenie działań na większą skalę. Warto również zwrócić uwagę na cechy grupy odbiorców, do której kierowane są działania marketingowe.
Jak rozpocząć promowanie firmy na rynku lokalnym?
W działaniach związanych z pozycjonowaniem przede wszystkim należy użyć odpowiednich fraz i słów kluczowych. To właśnie ich zadaniem jest optymalizacja strony tak, aby była ona widoczna przez użytkowników. Dobierając frazy, powinno się bazować na schemacie produkt/usługa + miasto.
Istotnym elementem w optymalizacji On-Site jest umieszczenie w adresie serwisu frazy kluczowe lokalizacji przedsiębiorstwa. Ponadto ważną kwestią jest posiadanie mobilnej wersji witryny. Obecnie ponad połowa użytkowników sieci nawiązuje kontakt z usługodawcą za pomocą sprzętu mobilnego.
Następnym etapem są działania Off-site, które opierają się na pozyskiwaniu linków z wartościowych domen. Znacząco wpływają na pozyskiwanie autorytetu i pomagają w pozyskiwaniu przyszłych klientów.
Dlaczego pozycjonowanie lokalne jest ważne dla biznesu?
SEO lokalne jest dobrą taktyką dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dobrze radzi sobie w przypadku firm, które narażone są na dużą konkurencyjność. Uzyskanie zadowalającej pozycji w wynikach wyszukiwania w sposób organiczny jest powiązany ze sporymi kosztami oraz czasem. Poprzez pozycjonowanie lokalne przedsiębiorstwo jest w stanie osiągnąć cel znacznie szybciej.
W lokeo.pl staramy się, aby strategia związana z SEO lokalnym była dokładnie przemyślana. Nasi specjaliści chętnie doradzą przy wyborze odpowiedniej koncepcji, aby podjęte działania korzystnie wpłynęły na rozwój Twojego przedsiębiorstwa. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!